Menu witryny
Huljet, huljet - Teatr Figur z Krakowa w ramach Teatr Polska 2017
„Hulyet hulyet” to poetycka opowieść o życiu w krakowskim getcie. Inspirowana zdjęciami i pamiętnikami z getta instalacja teatralna zrealizowana jest w formie cieniowego teatru mansjonowego; każda opowieść prezentowana jest na innej „scenie”, w starych walizkach, pudełeczkach po lekarstwach, dziecięcym łóżeczku, stole. Głównym punktem wyjścia do pracy było kilka zdjęć ze stałej wystawy w Muzeum Fabryka Emalii im Oskara Schindlera: samotny kilkulatek na pustej ulicy, sterty połamanych mebli na placu zgody, szyld lodziarni, afisz z koncertu.
Po spektaklu widzowie wzięli udział w interaktywnej wystawie kolejnych instalacji związanych ze spektakle, w czasie której mogli sami spróbować ożywić krakowskie historie z getta.
Pokaz spektaklu odbył się w ramach programu TEATR POLSKA organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szczegółowy opis
Spektakl - instalacja Huljet huljet jest osobistą wypowiedzią artystyczną zespołu Teatru Figur Kraków. To wyraz niezgody na to, aby wspomnienie o ludziach, którzy żyli w getcie przykryły statystyki ofiar i bezosobowe tablice pamiątkowe.
Wszyscy wiedzą o utworzeniu getta, o jego likwidacji, ale mało kto wie o tym, że na Limanowskiego sprzedawano lody, a Rosnerowie grali w kawiarni koncerty. Że było co najmniej kilka tras szmuglowania koszernego jedzenia, działały organizacje pomocowe, szpital, a w Aptece pod Orłem czytano gazety, słuchano muzyki, prowadzono dyskusje. Że młodzi – wbrew wszystkiemu - się zakochiwali. Próbowano żyć.
koncepcja i scenariusz: Zespół TFK;
reżyseria: Dagmara Żabska, Alla Maslovskaya;
scenografia: Agnieszka Polańska, Beata Klimkowska, Edyta Stajniak;
muzyka: Andrzej Bonarek;
produkcja: Marta Hankus;
obsada: Agnieszka Polańska, Piotr Idziak, Mateusz Wróbel, Marta Hankus, Dagmara Żabska.
TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.
Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz dziewiąty. Do tegorocznego programu zgłosiło się ponad 130 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 21 przedstawień, a Komitet Organizacyjny przyznał dotacje wybranym 17 teatrom.
W programie TEATR POLSKA 2017 zaprezentujemy spektakle:
„Beze mnie”, reż. Tomasz Cymerman, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
„Blisko”, reż. Alicja Morawska-Rubczak, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
„Come Together”, reż. Wojtek Ziemilski, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
„Cudowna Podróż”, reż. Aleksiej Leliawskij , Teatr Lalka Warszawa
„Dziady-Noc pierwsza”, reż. Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin w Supraślu
„Gniazdo”, reż. Agnieszka Mielcarek , Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
„Huljet, huljet”, reż. Dagmara Żabska, Teatr Figur Kraków Fundacja Działań Twórczych, Kraków
„Humanka”, reż. Agata Puszcz, Teatr Polski w Bielsku-Białej
„Najgorszy człowiek na świecie”, reż. Anna Smolar, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
„Prosta historia”, reż. Radosław Kasiukiewicz, Tomasz Maśląkowski, Fundacja LALE. Teatr, Wrocław
„Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, reż. Remigiusz Brzyk, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
„Pustostan”, reż. Paweł Paszta, Teatr Współczesny w Szczecinie
„Tu Wersalu nie będzie”, reż. Rabih Mroue , Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, reż. Elżbieta Depta, Teatr im. Stefana Żeromskiego
w Kielcach
„Zabijanie Gomułki”, reż. Jacek Głomb, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
„Żabka”, reż. Fabrizio Montecchi, Teatr Animacji w Poznaniu
„Żniwa”, reż. Igor Gorzkowski, Polski Teatr Tańca - Balet Poznański
W ramach programu TEATR POLSKA od 2 września do 30 listopada 2017 roku odbędzie się 127 prezentacji 17 spektakli w 62 miejscowościach.
Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Gościmy
Odwiedza nas 62 gości