Menu witryny
Spotkania z filmem przyrodniczym w Białowieży
- Szczegóły
- Utworzono: niedziela, 15, luty 2015 22:07
Zakończyły się trzydniowe Spotkania z filmem przyrodniczym w Białowieży, skupione na francuskim kinie przyrodniczym, które zawitało do Białowieży dzięki współpracy białowieskich instytucji z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Ornitologicznych w Ménigoute.
Spotkania rozpoczęły projekcje dla młodzieży w Technikum Leśnym, w których udział wzięli gimnazjaliści z Białowieży i szkół Hajnowskich oraz uczniowie Technikum a zarazem gospodarze tej części Spotkań. Każdy film prezentował jego autor. Młodzież obejrzała film o ptakach wodnych z bagnistego terenu La Brenne, o terenach krzaczastych zarośli zwanych bokaż, o tropieniu drapieżnej, żyjącej nocą żenety i o efekcie motyla - zabawny film, przekraczający granice gatunku filmu przyrodniczego.
Mniejsze grupy pracowały na warsztatach filmowych pod kierunkiem czterech reżyserów francuskich: Hugo Braconniera, Yves Marie-Siroit z Instytutu Filmu Przyrodniczego w Ménigoute IFFCAM, Guillaume'a Collombet i Tiphaine Hertault. Grupy przedpołudniowe skupiły się filmowaniu ptaków, grupa popołudniowa złożona z dzieci ze szkoły podstawowej z Białowieży tajniki posługiwania się kamerą zgłębiała, filmując pasące się na łące w Białowieży żubry.
Szeroka publiczność mogła obejrzeć wymienione filmy podczas projekcji popołudniowych w Białowieskim Parku Narodowym. Zaprezentowany zostały tam też nagrodzony na Festiwalu w Ménigoute film francuskiego reżysera Yvon le Gars kręcony w Polsce na bagnach biebrzańskich dotyczący małego, zagrożonego wyginięciem ptaszka - wodniczki. Wydarzeniem Spotkań były pokazy dwóch filmów honorowego gościa Spotkań - Laurenta Charboniera - "Zamek Chambord" o florze najstarszego zamkniętego parku w Europie otaczającego ten renesansowy zamek i "Zakochane zwierzęta" - dokument o romantycznej naturze dzikich zwierząt (80 gatunków z 16 krajów), nominowany do nagrody Cezara, po którego projekcji widzowie mogli zadać autorowi pytania.
Podczas Spotkań nie zabrakło też polskiego kina. W Kinie Żubr, Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia zaprezentowała dwa filmy związane w Białowieżą. "Opowieść o żuku. Potęga karła", Bożeny i Jan Walencików należący do serii "Saga prastarej puszczy" przyciągnął nie tylko widzów z Francji, ale też licznych lokalnych wielbicieli filmów państwa Walencików. Podczas spotkania po projekcji, które poprowadził Wojciech Sobociński, przyrodnik i dziennikarz, Bożena Walencik wraz z Krzysztofem Komarem, należącym do ścisłego zespołu filmowego Walencików, zdradzała sekrety powstawania filmów z Sagi - sposoby pracy, drobiazgowe przygotowania scenariusza i zwierząt w hodowli. Na zamknięcie Spotkań z filmem przyrodniczym w niedzielę odbył się pokaz filmu Beaty Hyży-Czołpińskiej pt. "Miejsce w raju" poświęcony profesor Simonie Kossak i magicznemu miejscu, jakie wraz ze swoim partnerem Lechem Wilczkiem, malarzem i fotografem, stworzyła w puszczańskiej Dziedzińce. Spotkanie z autorką filmu oraz Joanną Kossak, siostrzenicą Simony, jedną z bohaterek filmu, poprowadził Jarek Chyra, wydawca i fotograf oraz przyjaciel Simony. W rozmowie wzięli też udział widzowie, z których większość Simonę znała bezpośrednio, z audycji radiowych lub chociaż z widzenia.
Zdjęcia z pokazów i warsztatów
Spotkaniom towarzyszyła wystawa fotograficzna w Muzeum BPN prezentująca Departament Deux-Sevres oraz degustacja francuskich produktów regionalnych. Na spotkaniach obecna była trzydzestoosobowa delegacja z Francji: poza twórcami prezentowanych filmów przyjechali m.in. organizatorzy Festiwalu Filmów Przyrodniczych z Ménigoute, wśród nich Didier Guilbard, prezes stowarzyszenia MAINATE, Dominique Brouard, dyrektor Instytutu Filmu Przyrodniczego IFFCAM i założyciel szkoły filmowej oraz samorządowcy z Departamentu Deux-Sevres z merem Ménigoute, Didier Gaillard na czele.
Spotkania współorganizowane były przez Białowieski Park Narodowy, Fundację Edukacyjną Jacka Kuronia, Technikum Leśne w Białowieży, Ośrodek Francuski Deux Sevre w Białej Podlaskiej. Partnerami spotkań byli Białowieski Ośrodek Kultury oraz XVI LO Nr 53 z oddziałami dwujęzycznymi im. S. Sempołowskiej w Warszawie.
Gościmy
Odwiedza nas 29 gości