Spotkanie z himalaistką Anną Czerwińską

Niezwykłe spotkanie z Anną Czerwińską, himalaistką, zdobywczynią siedmiu ośmiotysięczników stało się udziałem ponad 60 osobowej publiczności, która 10 listopada zgromadziła się w Uniwersytecie Powszechnym w Teremiskach. Obejrzeliśmy dwa filmy autorstwa Dariusza Załuskiego, który wspinał się razem ze swoją bohaterką. "Wszystko prawie o wyprawie", film  dokumentujący wspinaczkę na K2, w której uczestniczył także Leszek Cichy, pokazuje po kolei jak wygląda zdobywanie ośmiotysięcznego szczytu – od organizacji przez karawanę, wygląd bazy aż do samej wspinaczki i emocji, jakie są udziałem himalaistów. Z kolei dokument „Przypadki Pani Ani" robiony podczas wyprawy na Lhotse w 2001 roku daje wgląd w znaczenie, jakie góry i wspinanie mają dla bohaterki. Oglądaniu filmów cały czas towarzyszył rzeczowy, ale zarazem zdystansowany do siebie  komentarz Anny Czerwińskiej, która ujęła swoją publiczność nie tylko pasją swojego życia i niezłomnością, ale też właśnie swoim stosunkiem do siebie, szczerością i otwartością. Po projekcji bohaterka filmów długo opowiadała o swojej drodze do wspinania, motywach, wielkich wyprawach i aktualnych planach. Szacunek wzbudził też Dariusz Załuski, autor obu filmów, laureat nagrody za zdjęcia robione w najbardziej ekstremalnych warunkach, który w najtrudniejszych zapierających dech momentach wspinaczki musiał być przecież o krok przed filmowaną bohaterką w dodatku z kamerą.

Anna Czerwińska jest autorką i współautorką wielu książek, w tym serii utrwalającej jej wspomnienia z ponad 40 lat spędzonych w górach – GórFanka wydawanej przez Wydawnictwo Annapurna, które serdecznie polecamy.

Szczególne podziękowania składamy Andrzejowi Radziwionce, który zaprosił Annę Czerwińską na jeden ze spektakli w naszym Teatrze, a potem był inicjatorem jej przyjazdu do Teremisek. Dziękujemy również za pomoc Instytutowi Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Anna Czerwińska – alpinistka, himalaistka, zdobywczyni siedmiu ośmiotysięczników, pierwsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi czyli najwyższe szczyty wszystkich siedmiu kontynentów. W 2000 jako druga Polka po Wandzie Rutkiewicz (a zarazem najstarsza kobieta) stanęła na szczycie Mount Everest. W latach 90. zdobywała kolejne najwyższe szczyty kontynentów. Wejściem na Everest skompletowała Koronę Ziemi jako drugi Polak po Leszku Cichym. Jest autorką wielu artykułów w prasie górskiej (m.in. w "Taterniku"), a także kilkunastu książek. Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (w 2004 roku) oraz członkostwem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu.  Zdjęcia ze spotkania

b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 37 gości