Menu witryny
"Sąsiedzi..." w Muzeum Polin
Nigdy nasz domek nie był tak maleńki jak tutaj. Dosłownie i w przenośni. To był dla nas zaszczyt wystąpić w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin". Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Muzeum i Centrum Edukacji Obywatelskiej.Dziękujemy zaangażowanej i wspierającej publiczności za bardzo liczną obecność, za głęboką ciszę na końcu, w której opowieść mogła wybrzmieć i za ogrom braw. Jest nam bardzo miło, że nasz występ towarzyszył przyznaniu Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" i gorąco gratulujemy laureatowi Mirosławowi Skrzypczykowi. Dziękujemy też Akademii Teatralnej za wypożyczenie zastawek, dzięki którym nasz domek nie zgubił się całkiem na tej wielkiej scenie. Dziękujemy też Kasi Kulińskiej z Muzeum za organizację naszej wizyty i mamie Ilonie Wołosik za opiekę nad podróżującą do stolicy grupą.
"Sąsiedzi, których nie ma" - opowieści mieszkańców Białowieży o ich żydowskich sąsiadach
To spektakl stworzony przez dzieci i młodzież z Białowieży, który przywołuje pamięć zapomnianej w Białowieży społeczności żydowskiej, mieszkającej tu przed wojną, dom w dom z rodzinami białoruskimi i polskimi, prawosławnymi i katolickimi. Dom w dom, a czasem w tym samym domu, jak fryzjer Abraham Kreszyn, który "postępowy był - jak świniobicie, to do ojca na świeżynkę przychodził", czy jak mała Roszelka Góra, której ojciec, rzeźnik, kupił plac od babci pana Szpakowicza i tam zbudował swój piętrowy, drewniany dom i sklep.
W czasie spektaklu oglądamy, jak na starych fotografiach, kolejne sceny - a to gwarny targ, gdzie chłopi sprzedają jajka i warzywa, a Żydzi bułki i chałę, a to elegancki sklep Samuela Alkona, gdzie materiał na mundury kupowała cała służba leśna. A to znowu szkołę powszechną, w której "dzieci razem się uczyły, nie było podziału". Wszystkie opowiadane przez młodzież historie, o wielkiej miłości Tabacznika i córki Nachmana, o przyjaźni małego Sławka z żydowską dziewczynką, która, choć dziewczynka już nie żyje, sięga aż do dzisiaj, o tym, jak wyglądała synagoga. To opowieści przechowane w pamięci najstarszych mieszkańców dzisiejszej Białowieży, znalezione, nagrane i zapisane przez Katarzynę Winiarską, animatorkę Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia, która od trzech lat bada historię Żydów w Białowieży. Po stworzeniu Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży: www.jewish-bialowieza.pl, i szeregu działań warsztatowych z dziećmi, spektakl jest kolejnym etapem przywracania Białowieży zapomnianego kawałka jej historii. Scenariusz z wybranych fragmentów opowieści ułożyła Joanna Troc, aktorka i reżyserka, która również wyreżyserowała cały spektakl. Spektakl "Sąsiedzi, których nie ma" miał premierę 1 maja 2017 w Teatrze w Teremiskach, a potem pokazywany był w Białowieży, Białymstoku, Orli, Warszawie, Sejnach, Łodzi i Bielsku Podlaskim. Odwiedzając kolejne miejsca, ale i wracając co i raz na scenę białowieską, mamy nadzieję, że spektakl czyni sąsiadów, których już nie ma, choć na chwilę obecnymi...
Adaptacja, inscenizacja i reżyseria: Joanna Troc
Pomysł, zebranie i opracowanie opowieści: Katarzyna Winiarska
Aranżacja muzyczna: Ewa Kot
Przygotowanie wokalne: Elżbieta Rojek
Pracownia scenograficzna i światła - Paweł Winiarski
Występują: Kornelia Czeremczuk, Maks Czeremczuk, Marta Czurak, Ewa Kot, Amelia Kowalczyk, Maria Marczuk, Jan Sobociński, Oliwia Szpakowicz, Maria Tarasiuk, Hanna Winiarska, Szymon Winiarski, Maria Wołosik.
Spektakl zrealizowała Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i środków własnych.
Fot. Artur Rusek
Zapraszamy na stronę Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży: www.jewish-bialowieza.pl
Gościmy
Odwiedza nas 40 gości