Pierwsze spotkanie z cyklu Stodoła z Kulturą rozpoczął pokaz poszerzonej wersji spektaklu Opowieści Teremiszczańskie. Przedstawienie, przygotowane przez grupę z Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach, powstało na podstawie opowieści zebranych od najstarszych mieszkańców Teremisek. Po premierze spektaklu w czasie 3. Spotkań Teatralnych w Teremiskach 2 maja 2008 zaczęło przybywać kolejnych historii. Żywa reakcja mieszkańców wsi, bohaterów przedstawienia, zachęciła nas do dalszej pracy i dodania kolejnych scen. W przerwie przed kolejnym spektaklem zgromadzona publiczność obejrzała dziesięciominutowy film o Teremiskach Doroty Borodaj i Bogusława Chyły (Yogiego), który powstał w trakcie pracy nad spektaklem.

W drugiej części Stodoły z Kulturą widzowie przenieśli się do odległej Japonii oglądając etiudę japońskiego tańca butoh Spirale w wykonaniu Justyny Jasłowskiej. Taniec butoh powstał po drugiej wojnie światowej w Japonii w kontestacji do tradycyjnych form japońskiego teatru i tańca.


Spirale - etiuda

Image
Scena z etiudy
POMYSŁ; RUCH SCENICZNY; WYBÓR MUZYKI:

Justyna Jasłowska

WYKONANIE:

Justyna Jasłowska, Kinga Boruń

WSPÓŁPRACA:

Basia Stępa

Image
Scena z etiudy
Projekt Spirale powstał w wyniku współpracy warsztatowej Justyny Jasłowskiej z Kingą Boruń na przestrzeni listopad 2007 - kwiecień 2008 w Lublinie. Działanie zaistniało wskutek inspiracji japońskim tańcem butoh oraz twórczością Oscara Schlemmara. Środkiem ekspresji są formy butoh oraz tańca intuitywnego. Pokaz Spirali w Teremiskach (wersja solo Justyny Jasłowskiej) i w Lublinie w czasie Nocy Kultury jest pierwszym etapem współpracy dwóch tancerek. Kolejny, poszerzony będzie można zobaczyć na Międzynarodowym Raciborskim Festiwalu Sztuki, 22 czerwca 2008 roku w Raciborzu.

b_250_0_16777215_00_images_2015_przekaz-1-fb-3.jpg
 
 

    b_250_0_16777215_00_images_2016_modul2.jpg

 

 

 

 

Muzeum Teremiszczańskie

 

stodola m 10 lat Teatru w Teremiskach - film

Między Wschodem a Zachodem
animacja o Białowieży

Gościmy

Odwiedza nas 48 gości