Wrocławski występ był jednocześnie pierwszą prezentacją Opowieści Teremiszczańskich poza Teatrem w Stodole. Zespół teatralny UP udał się do Wrocławia na zaproszenie Thomasa Richardsa, dyrektora Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards mieszczącego się we włoskiej Pontederze. Kontynuator myśli teatralnej Grotowskiego miał okazję widzieć „Opowieści…” podczas wrześniowego pobytu w Teremiskach.
Po spektaklu, który nagrodzono długimi i gromkimi brawami, odbyła się prezentacja Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego. Zgromadzona na sali publiczność wysłuchała historii powstania UP oraz dowiedziała się o towarzyszących mu celach, ideach i założeniach. Z kolei rozmowa na temat spektaklu stała się wstępem do dyskusji o potrzebie dawania szansy na czynny udział w kulturze członkom niewielkich społeczności.
Twórczyni Uniwersytetu, Danuta Kuroń, przybliżyła, w dużej części zagranicznym, gościom społeczno-historyczny kontekst działania UP. Podkreśliła także wagę teatru, muzyki i literatury na najwyższym poziomie w rozwoju i wychowaniu młodych ludzi.
Szczególnie zainteresowani działalnością Uniwersytetu Powszechnego oraz Teatru w Stodole byli obecni na widowni młodzi aktorzy z Pontedery, którzy wzięli aktywny udział w dyskusji. Pozytywnie zaskoczył ich fakt, że Teatr i Uniwersytet wychodzą do ludzi w pełnym tego słowa znaczeniu: że mieszkańcy wsi niegdyś w Stodole pracowali, dziś zaś jest ona dla nich obszarem Spotkania – miejscem wspomnień, ożywiania i ocalania historii Teremisek od zapomnienia.
Zainteresowanie wzbudziła także propagowana przez UP a będąca pomysłem Jacka Kuronia idea ruchu społecznego, który posługuje się metodą teatru amatorskiego, w którym dyrektor myje podłogę i sprzedaje bilety, a każdy może zastąpić każdego. Danuta Kuroń podkreśliła, że taka metoda działania jest świetnym sposobem integrowania społeczeństwa i jednocześnie ogromnym wyzwaniem, bo wymaga ciężkiej pracy zbiorowej, zaś do tej współczesne pokolenie młodych nie jest przyzwyczajone.
Thomas Richards, który zobaczył spektakl już po raz drugi, podzielił się wspomnieniami z przedstawienia w Teremiskach, zwracając szczególną uwagę na dużą rozpiętość wiekową wśród widzów oraz ich niezwykłe zaangażowanie w odbiór sztuki.
Ważnym elementem prezentacji była rozmowa o programie Szkoły Działania, a także o programie Uniwersytetu w latach 2002-2007, który pomagał młodym ludziom ze środowisk wiejskich w przezwyciężaniu problemów wynikłych z transformacji ustrojowej.
Prezentacja UP zakończyła się przedstawieniem aktualnej działalności Uniwersytetu i wskazaniem towarzyszących jej trudności.
Zgromadzeni widzowie otrzymali egzemplarze książki „Opowieści teremiszczańskie” oraz płyty z ilustrującymi działalność UP zdjęciami. A wieść o Teremiskach będzie się rozchodzić dalej - daleko poza granice Podlasia...
]]>
Na starej Białowieży tam gdzie kolejka chodziła to widać było Teremiski, teraz nic, zarośnięte, niekoszone... Z takich wspomnień – opowieści raz nostalgicznych jak ta, raz żywiołowych jak o zabawach w szkole, raz smutnych jak o wywózkach w czasie wojny a raz wesołych jak o śpiewach we wsi opowiada nowy spektakl Uniwersytetu Powszechnego z Teremisek. Drewniana Stodoła jest naturalnym tłem przywołanych wydarzeń. Raz jest strychem, na którym mała dziewczynka znajduje stary szynel, szalową wagę, przepis na chleb, innym razem miejscem potańcówki czy podwórkiem, na którym na ławce kobiety rozmawiają, obierają ziemniaki, śpiewają. Przedstawienie powstało z opowieści i pieśni, jakimi podzielili się z nami najstarsi mieszkańcy Teremisek. Premiera spektaklu odbyła się w czasie Spotkań Teatralnych przed siedzącymi w pierwszym rzędzie jego bohaterami. I choć Teremiski nie są juz tętniącą młodym życiem wsią jak kiedyś, to opowieść o nich została zachowana a ludzie siedzący w teatrze w Stodole, czymś, co nasze wnuki wspomną może kiedyś w jakimś innym przedstawieniu...
Zobacz zdjęcia ze spektaklu w Galerii
]]>Od lutego trwa zbieranie historii mówionej od mieszkańców Teremisek. Zostały przeprowadzone kolejne wywiady: z panią Mirosławą Smoktunowicz, panem Józefem Niżyńskim, panią Ludą Poleszuk, ponownie z panią Czesławą Siemionow i Ziną Smoktunowicz. Równolegle zbierany jest materiał fotograficzny i filmowy, opisywane są stare zdjęcia. Na podstawie zebranych opowieści powstał scenariusz spektaklu Opowieści Teremiszczańskie, którego premiera planowana jest podczas Spotkań Teatralnych w Teremiskach w długi weekend majowy.
]]>